< Down Sendromu | Eğitim Portalım +1 kromozom = +1 mutluluk – Eğitim Portalım

+1 kromozom = +1 mutluluk

Down Sendromu Nedir?

Anne ve babaya ait eşit hücre katkısı ile 46 kromozomlu döllenmiş yumurtanın gelişimi Down Sendromlu bir bireyin dünyaya gelmesine neden olur. Genetik bir düzensizlik nedeniyle kişinin sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down Sendromlu bireylerde bu sayı üç adet 21. kromozom olması nedeniyle 47 olmaktadır. Diğer bir adı ise Mongolizmdir. Genel hatlarıyla bireyde meydana gelebilecek değişiklik zihinsel ve fiziksel gelişim ile birlikte görülür. Bu sendromu kişinin gebelik veya doğum esnasında öğrenmesi, yapılacak bir takım testlerle mümkündür. Down sendromlu bireyin anne karnında teşhis edilebilmesi için; ikili test, üçlü test ve dörtlü test gibi birçok yöntem bulunmaktadır. Gebeliğin farklı sürelerinde uygulanan bu yöntemler haricinde, anne karnından alınan kan örneğinin farklı testlere tabi tutulması sonucunda Down Sendromu ihtimaline karşın kişiye çok net bilgi verilebilmektedir. Dünya ortalamasına baktığımızda down sendromu her 800 ile 1000 doğumda 1 rastlanmaktadır.

Down Sendromu Çeşitleri

Down sendromlu çocukların zekaları geri iken, solunum almada güçlük ve kalp bozukluklar genel görülen sağlık problemlerinin başında yer almaktadır. Bu nedenle özel eğitim alması gereken bu bireylerin Down Sendromları çeşitlilik gösterebilmektedir. Bu sendromun çeşitleri Trisomy 21, Mozaik ve Translokasyon olmak üzere üçe ayrılmaktadır.

Trisomy 21: Çoğunlukla görülen çeşididir. En önemli özelliği 21 numaralı kromozom çiftinin fazladan 1 kromozoma sahip olmasıdır.

Mozaik: Hücrelerin sadece bir kısmında 3 tane kromozom bulunan bu tür, Down Sendromlu bireylerin yaklaşık yüzde 8’ini oluşturmaktadır. Bu tür sendroma sahip olanların zeka ortalamaları diğerlerine göre daha yüksektir.

Translokasyon: Kromozomlar arasındaki hücre dizilişinde bozukluk meydana gelmesi ile ortaya çıkan bu tür kalıtımsal yolla oluşmaktadır. Bu Down Sendromu çeşidi ise yüzde 2’lik bir kısmı oluşturmaktadır.

Down Sendromlu Birey Eğitimi

Down Sendromlu bireyin eğitimi kas becerileri, algı-dikkat çalışmaları, kavram becerileri, sosyal sorumluluk becerileri, dil çalışmaları ile mümkün olabilmektedir. Bu süreç içerisinde sabırlı, hoşgörülü ve ısrarcı olunursa, Down Sendromlu bireyin daha hızlı ilerleme kaydettiği test edilmiştir. Özellikle bu sendroma sahip bireylerin duygusal açıdan hassas olmaları, sevgi ve şefkat çerçevesinde eğitim görmelerini gerektirir. Kas egzersizleri bireyin yürüme, denge kurma ve hareket alanlarını arttırmada büyük rol oynamaktadır. Diğer bir olumlu sonuç alınan eğitim metodu ise müzik ile eğitim gibi neşeli faaliyetler olup bunun sonucunda Down Sendromlu bireylerde pozitif gelişme kaydedilmesi kolaylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir