40 Dakika Teneffüs – 40 Dakika Ders

Milli Eğitim Bakanlığı, 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında “40 dakika ders 40 dakika teneffüs” uygulamasını Antalya’da başlattı. Öğrencilerin 40 dakikalık serbest zamanda spor ve sanatsal yönlerini geliştirebilecek etkinliklere ağırlık vermesi bekleniyor. Judo, futbol, badminton, resim, müzik gibi aktiviteleri barındıran bu zaman dilimine öğrenciler tarafından talep yoğun. Proje olumlu sonuç verirse uygulamaya tüm Türkiye’de yaygınlaştırılacak.

40 Dakika Ders 40 Dakika Teneffüs
40 Dakika Ders 40 Dakika Teneffüs

“Yeni öğrenme ve öğretme metotlarına kapalı olmamalıyız” sözü MEB Bakanı Ziya Selçuk’un, Antalya’da başlatacağı uygulama ile hayata geçiyor. Bununla ilgili açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Murat Korkut “OKUL 2023” projesinin il genelinde uygulamaya geçirildiğini duyurdu.

Projenin amacı günümüzde eğitim veren okulların sadece bir eğitim kurumu olarak değil, okulları birer yaşam haline getirmek hedefi taşıyor. Teneffüs saatlerini uzatarak öğrencilerin sadece ders saatlerine bağlı kalmadan kendilerini geliştirebilecekleri ilgi ve yeteneklerini daha rahat keşfedecekleri bir zaman yaratmanın faydalı olacağı düşünülüyor. Bu karar uygun olarak okullardan öğrencilerin bireysel gelişimlerini destekleyecek gerekli ortamı öğrenciye sağlamaları isteniyor.

Öğretmenlerin bu konu hakkındaki çekinceleri dikkat çekiyor. Birçok okulun yeterli fiziki şartlardan uzak olduğunu belirten öğretmenler, soğuk hava şartları, nöbetçi öğretmenlerin yaşayacağı zorluklar ve uzun süreli teneffüs saatlerinin öğrenci için çeşitli güvenlik problemleri ortaya çıkaracağını dile getiriyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir