< Ara Tatil Nisan ve Kasım Aylarında! | Eğitim Portalım Ara Tatil Nisan ve Kasım Aylarında! – Eğitim Portalım

Ara Tatil Nisan ve Kasım Aylarında!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, daha önce Şubat ayında verilen ara tatilin birer hafta olarak Nisan ve Kasım aylarında verileceğini duyurdu. Bu tatiller öğretmenler için ise seminer dönemi olarak düzenlenecek.

Ara tatillerle ilgili olan duyuru, “Yeni Eğitim-Öğretim Çalışma Takvimi Modeli”nin tanıtımını yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapıldı.

Öğrencilerin okul ile aralarındaki motivasyonun kaybolmaması için daha önce 13 hafta olarak yapılan yaz tatil süresi 11 hafta olarak düzenlendi. Yaz tatilinden alınan 2 haftalık süre de Nisan ve Kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak verilecek.

Yeniden düzenlenen tatil modeline göre, okullar bir hafta geç kapanarak bir hafta da erken açılacak. Ancak bu durum toplam yaz tatil süresini etkilemeyecek.

Öğretmenlerin tatil takviminde ise herhangi bir değişiklik yapılmayacak. Eğitim yılı kapanış ve açılışındaki seminer dönemlerinin birer haftası eğitim – öğretim dönemi içerisine alınacak. Nisan ve Kasım aylarında yapılacak birer haftalık tatiller, öğretmenler ve okulların kurumsal düzenine yönelik değerlendirmeler ve gerekli iyileştirmelerin yapılabilmesi için de bir fırsat olacak. Bu ara tatillerde zümre toplantıları, mesleki gelişim çalışmaları, kişisel ve sosyal gelişim etkinlikleri, veli toplantıları ve okulların fiziki yenileme çalışmaları yapılacak.

Tüm bunların yanında tatil dönemleri için planlanan ana tema çerçevesinde; bilim, kültür, sanat ve spor dallarındaki etkinlikler büyük rol oynayacak. Ayrıca öğrencilerin ara tatilleri; huzurevleri ziyaretleri, yardımlaşma faaliyetleri, aile ziyaretleri ve okul kulüp çalışmaları gibi toplumsal fayda çalışmaları için de büyük fırsat oluşturacak.

Okul öncesi, ilkokul 1. sınıf, ortaokul 5. sınıf ve ortaöğretim 9. sınıf öğrencilerine uygulanan “Oryantasyon Eğitimi” de eğitim – öğretim dönemi öncesindeki hafta yapılmaya devam edecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk düzenlendiği basın toplantısında sözlerine şu şekilde devam etti; “Hedefimiz, 180 iş günü olan çalışma günlerinin verimliğini arttırmak. Dünyanın en uzun yaz tatili yapan ülkelerden biriyiz. 13 haftalık yaz tatilinin 2 haftası nisan ve kasım aylarında yapılacak ara tatil olacak. Yaz tatili 11 haftaya inecek.

Ara tatillerde çocuklara dinlenme ve etkinliklere katılma fırsatı veriliyor. Ara tatillerde, 1 haftalık sürenin, sadece tatil olmaması ve çocukların bazı çalışmalara katılması da hedefleniyor. Her ana tatilin ana bir teması olacak ve çalışmalar bu temalar üzerinden yapılacak.”

YENİ OKUL TAKVİMİ

• 2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2019’da başlayacak.

• 18-22 Kasım 2019’da ilk ara tatil yapılacak. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)

• 25 Kasım’dan 17 Ocak’a kadar birinci dönem devam edecek.

• Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 16 gün)

• İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi 3 Şubat 2020’de başlayacak.

• 06-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)

• 13 Nisan’da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı 19 Haziran’da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir