Doğru Tercih

Son yıllarda ülkemizde hem teknik gereklilikler hem de bazı politik reaksiyonlar sonucunda hemen hemen her şehirde en az bir üniversite ve bu üniversitelerin bir çoğunda çeşitli fakülteler açılmıştır. Ancak mühendislik, sosyal ve spor bilimleri ile sanat dallarında tercih yapan öğrencilerin olması gereken doğru bilinçle bu bölümlere kayıt olmadıklarını görüyoruz. Sosyokültürel koşullar ve ailelerin kalıplaşmış bazı düşünceleri neticesinde öğrenciler istedikleri bölümleri tercih edemiyorlar ya da tam olarak ne istediklerini zaten hiç bir zaman bilemiyorlar. Sonuç olarak bir çok öğrenci, üniversite sınavında aldıkları puana bağlı kalarak, okul yeterliliği ya da bölüm içeriği ile ilgili bilgi sahibi olmadan tercih yapmak zorunda kalıyor. Bu durum da öğrencilerde doğal olarak mutsuzluk ve akademik anlamda başarısızlıklar yaratıyor.

Sorunları sıraladıktan sonra gelelim çözüm teşkil edebilecek bazı uygulamalara. Bir süredir özellikle lise öğrencilerinin belli başlı bazı üniversitelere ziyarete götürüldüğünü görüyoruz. Bu ziyaretlerin, çoğu zaman yerleşke gezisi ile sınırlı kaldığı da bir çoğumuz tarafından bilinmekte. Bu ziyaretlerin doğrudan üniversite bölümlerine yapılması ve her sınıftan öğrencilerin de katıldığı toplantılar şeklinde olmasında büyük yarar var.

Lise öğrencilerinin doğrudan ilgi duydukları üniversite bölümlerinde okuyan öğrencilerle bir araya gelmesi ve o bölümlerde gördükleri dersleri yakından görmesi, lise çağındaki gençlerin daha sağlıklı tercihler yapmasına olanak sağlayacaktır. Meslek ve lisans tercihlerindeki bir diğer önemli faktör de üniversite sonrasındaki iş imkanlarıyla kuşkusuz yakından ilgili. Meslek seçimi çağındaki gençlerin bir çoğu ne yazık ki mezun olduktan sonra hangi şartlarda ne tür işler yapabilecekleri konusunda fikir sahibi olamıyorlar. Bir çok lisans programında yer alan staj dönemlerine benzer uygulamaların, lise çağında da yaygınlaşması tercih yapacak gençler için faydalı olacaktır. Çalışma şartlarını, gelir durumlarını ve iş hayatına ilişkin bazı önemli noktaları ilgi duydukları iş dallarında doğrudan görme şansı, meslek seçimi için doğru bir kılavuz olarak düşünülmektedir. Ülkemizdeki genç nüfusun işaret ettiği yüksek potansiyel, bu şekilde ülke ekonomisine ciddi şekilde katkıda bulunabilir.

Sizlerin de bu konudaki yorumlarınızı merakla bekliyor olacağız. Yorumlarınız ve önerileriniz, eğitim alanında çıktığımız bu yolda ışığımız olacak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir