< "Dünya bizim evimiz, Ona iyi bakmak görevimiz" | Eğitim Portalım “Dünya bizim evimiz, Ona iyi bakmak görevimiz” – Eğitim Portalım

“Dünya bizim evimiz, Ona iyi bakmak görevimiz”

Dünya milletlerinin birbirine düşmanlaşmasını önlemek ve insan olmanın önemi kapsamında Birleşmiş Milletler Eğitim ve Araştırma Birimi (UNITAR) yöneticisi Alex Meija, yepyeni bir program ile Türkiye’yi ziyaret etti. Alex Meija, dünyaya herkesin sahip çıkması gerektiğine ilişkin sloganıyla Dünya Vatandaşlığı Programı’nı Türkiye’de başlattığını duyurdu.

Mejia, ABD’li astronot Scott Kelly’nin uzaydan Dünya’yı çektiği görüntüleri paylaşarak “Dünyaya iyi bakmalıyız” mesajı verdi. Gezegenin geleceği için sürdürülebilir yaşam hedefi ile 2030 yılından itibaren bu programın değer bulacağını paylaşan Mejia, yoksullara ve göçmenlere yardım etmenin birincil amaç olduğuna değindi. 15 Nisan tarihi “DÜNYA VATANDAŞLIĞI GÜNÜ” olarak ilan edilirken, programın Bahçeşehir Koleji desteği ile Türkiye’ye taşındığı görülüyor.


Harvard Üniversitesi Eğitim Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Fernando Reimers ise “Birleşmiş Milletler ile birlikte yedi yıldır üzerinde çalıştığımız dünya vatandaşlığı programını güncelleyerek, Harvard Üniversitesi’nden destek aldık. Dünya vatandaşlık programını ilk başlatan Reimers’ın kitabını Türkçe’ye çevirerek tüm eğitim kurumlarına verilmesini sağlayıp Türkiye’de önemli bir başlangıç yaptığımıza inanıyorum.” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir