< e-Hikaye | Eğitim Portalım e-Hikayem – Eğitim Portalım

e-Hikayem

Merhabalar! Günlerden bugün ve işte bu ses, içimde olan. Nefes gibi kısa, güneşe yol kadar uzun ve evren gibi büyük hikayelere hoş geldiniz. Kahramanları tamamen hayal gücümüz olacak. Ancak ilerleyen zamanlarda sizlerden gelen fikirleri de dahil etmek istiyoruz.

Bir dünya makale, araştırma ve teknik doküman derken hayatımız yapılması gerekenlerle doldu değil mi? İşte bu ciddi çalışmaların yanı sıra bir solukta okunabilecek ve küçük tebessümler ettirebilecek öykü dizileri hazırlamak istedik. Bu öykü dizisi; o önemli, büyük ve çok çaba gerektiren araştırmaların sonuçları kadar olmasa da eğitim ve hayatın ta kendisiyle ile ilgili küçük deneyimler ve alışageldiğimiz bazı manzaraların aslında göründüğünden daha çarpıcı olduğunu tasvir edebilmek amacıyla hazırlanmıştır.

Her öyküde bazı kahramanlarla tanışacaksınız ve bu kahramanların aslında; her geçen gün otobüste yanınızda oturan öğrenci, annesine bir şey anlatmak için çırpınan çocuk, yıllardır atanmayı bekleyen komşunun kızı veya çöp kutularından kullanabileceği ya da paraya çevirebileceği artıkları toplayan o kara çocuk olduğunu fark edeceksiniz. Şimdi gelelim bu öykülerin içeriklerine. Bildiğiniz gibi bizler eğitim adına yola çıkmış bir grubuz. Hem okul müfredatlarında yer alan bilgilerin hem de hayata dair her deneyimin bireyler arasında yayılarak büyümesi gerektiğini düşünüyoruz. Kendi aramızda halen uzun uzun toplantılar yapıyoruz ve kapsamımızın ne olması gerektiği ile ilgili kafa yoruyoruz. Fakat bir yandan da artık yola çıkmamız ve özgün yapımıza kavuşmamız gerektiğini düşünüyoruz. İşte bu öyküler; her birimizin çocukluğunda, gençliğinde ve diğer fırtınalı zamanlarımızda yaşadığımız ve bilinçaltına gönderdiğimiz deneyimlerle ve yaşamdan alıntılarla ilgili olacak.

Kısacası çıktığımız bu uzun yolda küçük bir adım olacak. Bizler eğitimi sadece okullarda öğretmenlerin verebildiği bir kavram olarak değerlendirmiyoruz. Bu bağlamda insanın; aldığı her nefeste ve gördüğü her manzarada aslında bir şeyler öğrendiğini çok iyi biliyoruz. Önemli olan bunun farkında olmak ve küçük de olsa bunlardan ders çıkarabilmek. Fark ettik ve ders çıkardık, peki ya bunu diğer insanlara nasıl aktaracağız? Yazarlar, gazeteciler ve sanatçılar bir şekilde topluma ulaşabiliyorlar ve ürettikleriyle ölümsüz olabiliyorlar. Peki ya nasıl? Ortaya koydukları ürünlerin bir çoğu hayal güçleri ve düşünceleri, bunlar ise deneyimlerinden oluşuyor. Bizler herkesin yaşadıklarına ve deneyimlerine saygı duyuyoruz ve onları burada paylaşalım istiyoruz. Yaşamlarınızın küçük kesitlerini birer öyküye dönüştürelim. Bizlerden sonra gelecek nesillere bu deneyimleri, güzellikleri aktaralım.

Bu öykülerde yaptığımız imla hatalarından ötürü şimdiden sizlerden özür diliyor ve bu konuda desteğinizi bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir