< Eğitimde Web | Eğitim Portalım Eğitimde Web 2.0 Araçları-I – Eğitim Portalım

Eğitimde Web 2.0 Araçları-I

Bu yazıda deneyebileceğiniz bir dizi eğitim web aracını listelemeye çalıştık. Bu paylaşımımızda 5 tane web 2.0 aracını tanıtacağız. Bunlar; çevrimiçi sunum oluşturma ve paylaşma, sanal bir sınıf ortamı oluşturma, kelime bulutları oluşturma ve paylaşma gibi etkinlikleri yapmamızı sağlayan araçlardır.

1- Prezi

Prezi, animasyon ve görsel açıdan zenginleştirilmiş bulut, bir başka deyişle web tabanlı yeni nesil sunum hazırlama sitesidir. Prezi’nin sahip olduğu kolay arayüz sayesinde kişisel ya da profesyonel gereksinimleriniz için fark yaratan etkileyici slayt sunumlarınızı kısa sürede hazırlayabilirsiniz. Bu aracı kullanmak için e-posta hesabınız ile www.prezi.com sayfasına gidip hesap oluşturmanız yeterli olacaktır.

2- Powtoon

Powtoon konuşma balonları; şekiller, resimler, karakterler ile bir çok materyal kullanarak animasyon oluşturmanıza imkan sağlayan bir araçtır. Powtoon hem ücretli hem de ücretsiz seçeneklere sahiptir. Ücretsiz olarak oluşturabileceğiniz ürünler de dersleriniz için yeterli olacaktır. Animasyonları oluşturmak ve zenginleştirmek tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. İyi planlayarak ve yaratıcılığınızı kullanarak Powtoon ile çok güzel ve ilgi çekici animasyonlar oluşturabilirsiniz. Böylece hem dersleriniz daha eğlenceli geçer hem de derslerinize çeşitlilik kazandırmış olursunuz. Özellikle dil eğitimi derslerinde hikayeleştirme ve animasyonlaştırma projeleri yapabilirsiniz. Bu yazılıma www.powtoon.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

3- Padlet

Padlet aracılığıyla sanal bir pano oluşturabiliyorsunuz ve istediğiniz bilgileri bu panoya yazabiliyorsunuz. Bu panoyu öğrencilerinizle paylaşarak onların da bu panoya ekleme çıkarma işlemi yapabilmelerini sağlayabiliyorsunuz. Bu kadar etkileşimli bu uygulamayı ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey e-posta adresiniz ile kayıt olmak. Yazılıma www.padlet.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

4- Emaze

Hedef kitleniz için basit ve kolay bir şekilde görsel deneyim yaratmak için profesyonelce tasarlanmış ücretsiz sunum şablonlarından birini seçebilirsiniz. Emaze, video sunumları ve 3d sunumlar yapan web tabanlı bir araçtır. Bu yazılıma www.emaze.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

5- WordArt – Tagul

WordArt.com’ı kolayca, şaşırtıcı ve benzersiz bir kelime bulutu oluşturmanıza olanak sağlayan bir çevrimiçi sanat yaratıcısı olarak tarif edebiliriz. Önceden grafik tasarım bilgisi olmayan kullanıcılar bile her zaman profesyonel kalitede sonuçlar alabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir