< Günümüzde Eğitim | Eğitim Portalım Günümüzde Eğitim – Eğitim Portalım

Günümüzde Eğitim

Günümüz okulları modern dış mimarisiyle ilgi çekmektedir. İçine girdiğimizde otelleri andıran sosyal alanlar, modern derslikler göze çarpar. Temizlik, güler yüzlü hizmet ise işin diğer yanı. Okul iklimi etkiler bizleri.

Günümüz çocukları ise ihtişamı sevdiği gibi, onlara hitap eden eğitim sistemi ve öğretmenleri de tercih ediyor. Yalnız sıralarda oturup kitap okumak, öğretmenlerini dinlemek cazip gelmiyor onlara. Hatta mümkünse rahat edebileceği ortamları arıyorlar.
Merak konuları çok önemli, ilk sırada teknoloji geliyor tabii ki. Sonra da atölye çalışmalarıyla olayın içinde olmak, denemek, yaşamak.

Okulda çocukların en sevdiği derslerin başında laboratuvar çalışmalarıyla Fen Bilimleri dersi ve uygulamalı branşlar olduğu görülmektedir. Atölye çalışmalarıyla çocukta öğrenmenin kolaylaştığı zevkli hale geldiği gözlemlenmektedir.

Çocukta kalıcı öğrenme, kazanımlara uygun atölyelerde birebir uygulamayla gerçekleşen etkinlikler sonucunda oluşur. Bebeklik çağından başlar kurcalamak ve keşfetmek. Çocuk hareketlidir. İlk zamanlarda oyunla keşfeder, büyüdükçe oyundaki rolünün farkına vararak role uygun davranmaya çalışır, empati kurar. Atölyelerde de gözlemler, düşünürken kendini olayın içine alır. “Ben de yapabilirim, ”der, dener keşfeder. Bilgiye ulaşır. Keşfederken kimi zaman hüsrana uğrar, yenilgiyi öğrenir; kimi zaman kazanır başarının zevkini tadar. Deneyerek, yanılarak veya başararak.
Eğitim verirken çocuğun doğasına uygun sistem kurmaya özen göstermeliyiz.

Füsun İKİZOĞLU

Akademik Eğitim Koordinatörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir