< Özel Çocuklar İçin Bilim ve Sanat | Eğitim Portalım Özel Çocuklar İçin Bilim ve Sanat – Eğitim Portalım

Özel Çocuklar İçin Bilim ve Sanat

“Bilim ve Sanat Bizimle Daha Özel Projesi” kapsamında otizmli, zihinsel ve işitme engeli olan 200 özel çocuk Kastamonu’da açılan merkezin imkanlarından yararlanma fırsatı buldu. Proje kapsamında taş baskı, ebru, resim ve müzik çalışmaları yapıldı, robotik kodlama ve fen laboratuvarlarında yeni deneyimler kazanıldı.

Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Kastamonu Bilim ve Sanat Merkezi’nde özel ve üstün yetenekli öğrencilerin yararlanabileceği 12 eğitim atölyesi yer alıyor. Merkezin müdürü Atasever Yiğit, fen bilgisi öğretmeni Fatma Bakar’ın yürüttüğü bu projeye tüm öğretmenlerin gönülden katkı sunduğunu söyledi. Yiğit sözlerine, “Alt özel eğitim kurumlarıyla ilgili bir proje hazırladık. Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı özel eğitim veren okullarla irtibata geçtik. Gerekli izinlerin ardından öğrenciler Bilim Sanat Merkezi’ne gelmeye başladı. Çocuklar projeyi çok sevdi. Bu çocukların hepsi sabah servisle okula gelip ardından evine giden çocuklar. Burada farklı bir şey yapma şansı buldular. Bir öğretmenimiz çocuklardan birinin ilk kez yemek dışında başka bir şeye, müziğe ve piyanoya ilgi duymuş. Çocuklarla birlikte buraya gelen öğretmen arkadaşlar, bu çocukları ilk defa bu kadar kolay kontrol edebildik. Burada bu çalışmaları yapmaktan çok büyük zevk alıyorlar” şeklinde devam etti.

İlk etapta 200 özel öğrencinin projeden yararlandığını ifade eden Yiğit, projeyi sürdürmek istediklerini ve kentte ulaşamadıkları tüm özel çocukların bu imkanlardan yararlanmalarını hedeflediklerini belirtti. Fatma Bakar ise bilim ve sanat gibi olmazsa olmaz dallarla herkesin iç içe olması gerektiği düşüncesinden yola çıkarak projeyi hazırladıklarını belirtmesinin ardından, “Türkiye genelinde ilk kez gerçekleşen bir proje. Bilim ve sanat merkezimizi özel eğitime ihtiyacı olan çocuklara açtık. Biz de onlar da çok mutlu.” ifadelerini kullandı.

Rehberlik Araştırma Merkezi özel eğitim öğretmeni Hasan Hüseyin Saçı özel çocukların atölye çalışmalarında çok mutlu olduklarını ifade ederek, “Çocuklarımız robot yaptılar, robotlarla resimler yaptılar, çamurlara şekiller verdiler, taşları boyadılar, müzik çaldılar. Çok eğlendiler. Atölye çalışmalarında çocukların yüzlerindeki heyecana şahitlik ettik. Onların heyecanı, mutluluğu, bakışları bizi çok etkiledi” dedi.

Öğrencilerden Hüseyin Can Yılmaz da “Birlikte müzik çaldık, şarkı söyledik. Çok mutlu oldum. Daha önce hiç böyle şeyler yapmamıştım. Tekrar gelmek istiyorum.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir