< Türkiye'nin İlk Uzay Temalı Eğitim Merkezi Açılıyor! | Eğitim Portalım Türkiye’nin İlk Uzay Temalı Eğitim Merkezi Açılıyor! – Eğitim Portalım

Türkiye’nin İlk Uzay Temalı Eğitim Merkezi Açılıyor!


Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK’ın iş birliğinde yapımı tamamlanan Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi’nde açılış öncesi son hazırlıklar yapılıyor.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye’nin ilk uzay temalı eğitim merkezi özelliğindeki Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi’nde (GUHEM) incelemelerde bulundu. Mandal, Bursa’nın uzay, havacılık ve savunma gibi stratejik sektörlerde önemli bir atılım içinde olduğunu ifade etti.

Türkiye’de bir ilk olacak GUHEM için Mandal, “BTSO tarafından Bursa için sembol olabilecek nitelikte bir bina inşa edilmiş. Burası, zengin içerikleriyle de özel bir merkez olacak. Türkiye’ye örnek olarak gösterdiğimiz bu projenin en kısa sürede hizmete açılması için TÜBİTAK olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu güzel eseri ülkemize kazandıran BTSO’yu kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

BTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, bu merkezin son yıllarda ciddi önem kazanan uzay ve havacılık dallarındaki farkındalığı arttıracağını ifade ederek sözlerine, “Merkez, hem Bursa’ya hem de ülkeye değer katacak. GUHEM, faaliyet alanları ve mimari özellikleriyle Türkiye’de emsali bulunmayan bir niteliğe sahip. Böylesine güzel bir merkezi gençlerimize, çocuklarımıza ve Bursa’mıza kazandırmanın gururunu yaşıyoruz.” şeklinde devam etti.

Ayrıca Cüneyt Şener, GUHEM’de yer alan sergi alanları ve düzeneklerin tamamlanmasının ardından, merkezi çok yakın bir zamanda hizmete açmayı planladıklarını belirtti.

Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi

İlk olarak Ağustos 2017’de temelleri atılan projenin Avrupa’nın en iyi, dünyada ise havacılık ve uzay merkezleri arasında ilk 5’e girebileceği belirtilmektedir. Merkez içerisinde 150 interaktif düzenek, havacılık öğrenme ve uzay inovasyon merkezi ile dikey rüzgar tüneli gibi uygulama alanları olacak. Ayrıca GUHEM’in içerisinde modern uçuş simülatörleri de yer alacak. İkinci katta “Uzay Katı” olarak isimlendirilen bir bölüm olmakla birlikte burada, atmosfer olayları, güneş sistemi, galaksiler ve gezegenlerle ilgili önemli bilgiler anlatılacak. Yer çekimsiz ortam ile merkeze gelen ziyaretçiler uzay ortamını deneyimleyebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir