Youtuber Çocuklar

Son günlerin en popüler sosyal medya mecralarından olan YouTube, her eve girmeye, her canı sıkılanı komik videolarla güldürmeye, her yemek yemeyen çocuğun öğününe eşlik etmeye ve belki de en önemlisi anlatacak şeyi olsun ya da olmasın herkese ben de varım diyebilecek bir ortam sunmaya hız kesmeden devam ediyor. Binlerce birbirini tekrar eden, içi boş videoların yayınlanmasının yanı sıra; Türkiye’de ve dünyada kaliteli içeriklerin sunulduğu ve öğretici, bilgilendirici, hayal gücünü artırıcı kanalların da bulunması YouTube üzerine konuşmaların eleştiri yönlerini farklılaştırıyor. Bu noktada uzman eğitmenlerin ailelere önerileri, çocuklarla YouTube arasındaki ilişkinin yönünü belirlemek için son derece önem arz ediyor. Peki uzmanlar YouTube ve Çocuklar konu başlığı hakkında neler diyor?

Her konuda olduğu gibi iki farklı görüşü savunan uzmanla karşılaşmak olası. Fakat yoğunlukla genel kanaat; teknolojiyle iç içe yetişen çocukları onun olanaklarından koparmak yerine, bulundukları alanı ve içerikleri ile yapılandırmak. Peki, nasıl?
Çıkış noktasını aslında problemin sebebi görülen YouTube firması veriyor. Youtube Kids. Aileler bu uygulama sayesinde çocukları için aldıkları Google hesaplarından çocuklarının, hangi kanallara üye olabileceklerini, hangi tarz videolar izleyebileceklerini, İnternetin diğer alanlarında hangi siteleri ziyaret edebileceklerini ve daha birçok özelliği kısıtlayıp açarak, çocuklarının kaliteli içeriğe ulaşmasına gizil yolla rehberlik edebilecekler. Kaliteli videolar izleyen çocuklar “Kaliteli Youtuberları” örnek alabilecek, diksiyonlarını onlara benzetmeye çalışacak, videolardan öğrendiklerini arkadaşlarıyla paylaşacak ve hatta doğru yönlendirmelerle kendi kaliteli içeriklerini oluşturup önce arkadaşlarıyla ve sonra tüm dünyayla paylaşabilecekler. Onları doğruya yönlendiren yetişkinler olduğu sürece çocuklar her şeyi başarabilirler.

www.zkusagiakademi.com

https://www.instagram.com/zkusagiofficial/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir