< Yüz tanıma teknolojisi | Eğitim Portalım Yüz tanıma teknolojisi derse odaklanmayan öğrencilerin tespitinde kullanılıyor – Eğitim Portalım

Yüz tanıma teknolojisi derse odaklanmayan öğrencilerin tespitinde kullanılıyor

Yüz tanıma teknolojisi Çin’de farklı alanlarda kullanılmaya devam ediyor. Hangzhou Lisesi’nde başlayan uygulamada, öğrencilerin bakışları yüz tanıma teknolojisiyle analiz edilerek derse olan ilgileri tayin ediliyor.

Yüz tanıma teknolojisi minimum düzeyde sorun üreten ve hızlı biyometrik teknolojilerden önde gelenidir. En belirgin bireysel kimlikle çalışır: İnsan yüzü. Yüz tanıma alanındaki yapılan çalışmalarda alınan başarıların neticesinde yüz tanıma teknolojisi son yıllarda büyük atılım göstermiştir. Bu teknoloji şimdilerde Çin’de derslere odaklanamayan öğrenciler üzerinde kullanılmaya başlandı. Öğrencilerin mimikleri, bakışları ve birçok hareketi sistem üzerinde raporlanarak bir takım istatistikler üretiliyor. Sistem oluşturduğu raporlarda derslere odaklanmayan öğrencileri tespit ediyor. Söz konusu raporlardan derlenen bilgiler öğrencilerin ailelerine gönderiliyor. Akıllı tahtaların üzerine yerleştirilen kameralar yardımıyla canlı olarak izlenen öğrencilerin üzgün, mutlu, şaşkın ya da öfkeli olup olmadıkları tespit edilebiliyor. Sonuçları değerlendiren öğretmenler ise gerekli hallerde öğrenci velilerine ulaşıyor.

Uygulamanın yürürlükte olduğu lisenin öğrencilerinin sistem ile ilgili ifadeleri:

“Eskiden sevmediğim derslerde farklı şeylerle ilgilenme ya da uyuma şansım olurdu. Ama sınıflardaki bu kameralar sebebiyle sürekli bir gözün beni izlediğini biliyorum.”

Okul müdürünün konu ile ilgili görüşleri ise; “Yüz tanıma teknolojisiyle eğitim standartlarının yükseleceğine inanıyorum. Evet; bazı insanlar öğrenci mahremiyetinin çiğnendiğini düşünüyor. Ancak bu sistem öğrencileri kameraya kaydetmiyor; yalnızca hareketlerini izliyor ve buna göre bir rapor çıkarıyor.” şeklinde olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir